mamamood.cz

  • Home
  • »
  • Blog
  • »
  • Vzdušná mise s malým pasažérem aneb mámin plán přežití

Vzdušná mise s malým pasažérem aneb mámin plán přežití

Přesně si pamatuji na ten stres, který jsem vždy mívala před cestou letadlem s malými dětmi. Prvních pár letů jsem měla pocit, že chystám logistickou operaci pro NASA. Tajnou! Protože před dětmi je potřeba všechny sbalené věci důkladně ukrýt, jinak je budou zase pečlivě vybalovat. Připravím si svědomitě několik seznamů, co s sebou, ve kterých neustále připisuji a škrtám či škrtám a připisuji, v libovolném pořadí, nabalím minimálně osm tašek a vím, že se musím vejít do čtyř, a to nemluvím o jejich váze! Naprosto jisté je, že u toho ztratím nervy, několikrát, a že vždy něco zapomenu (zpravidla podstatné věci) a něčeho vezmu zbytečně moc (zpravidla nepodstatné věci).

My, mámy, jsme schopné si v hlavě odehrát každou minutu cesty, počítáme se všemi nečekanými i běžnými událostmi, na které si vymyslíme minimálně pět možných řešení, ale nakonec nás vždy něco překvapí, ať už je to ztráta dudlíku pod sedačkou či vylití pití sousedovi v letadle na kalhoty.

Časem se ale nezkušený cestovatel stane ostříleným a ve finále zjistí, že když bude v klidu máma, bude i dítě. Potom se i to cestování s dětmi letadlem dá zvládnout. A co víc – může to být vlastně docela fajn. Postačí dobrá příprava, několik vychytávek a především klid.

Plán jako základní stavební kámen

Cestování s dětmi bych přirovnala ke stavění z lega, všechno musí do sebe hezky zapadnout, jinak se to zhroutí. Přemýšlejte vedle klasických záležitostí jako je destinace, délka letu či pobytu, také o časech letů (zda je pro vás vhodnější noční let či raději letět přes den) a nad místem pobytu (zda bude možnost koupit nějaké věci na místě či je potřeba vše táhnout s sebou).

Osvědčilo se mi, psát si seznamy v telefonu, kde si položky mohu rovnou odškrtávat a nezabalené položky se mi v celkovém výčtu řadí nahoru. Dělím si jednotlivé věci do různých kategorií, jak v seznamu, tak v kufru. Nedám dopustit na balení věcí do látkových sáčků či taštiček, a to i v případě příručního zavazadla. Cestování s dětmi je vždy trochu chaos, ale proč ten chaos trošku nezorganizovat, že!?

Správně zabalené příruční zavazadlo je klíčem k úspěchu

Těžké je při cestování přijmout fakt, že příruční zavazadlo není bezedná kabelka čarodějky Hermiony. Snažím se vždy tedy jako mantru opakovat:,,Zabal jen to, co fakt využiješ!“ Jelikož se nechci v malém prostoru letadla přehrabovat zbytečnostmi, základem je balit jen to podstatné a potřebné a mít vše dobře zorganizované v přehledném Carry on kufru MiaMily. Tady je má svatá šestka, kterou vždy musí příruční zavazadlo obsahovat:

  • Náhradní oblečení, a to nejen pro děti, ale po zkušenostech beru tričko i pro sebe – s dětmi nikdy nevíte, co na vás plácnou.
  • Vlhčené ubrousky, které využívám při cestování daleko více než doma.
  • Dětskou deku, protože v letadle je vždy poměrně chladno, navíc s ní děťátku vykouzlíte maximální pohodlí.
  • Několik druhů svačinek různých chutí a struktur, perfektně se osvědčily svačinky Kiddylicious. Dokud měly děti umělé mléko, brala jsem již hotové varianty, které některé značky nabízejí.
  • Omalovánky, samolepky, pastelky, drobné hračky. Vždy kupuji úplně novou drobnost, dáreček vždy děti zabaví.
  • A pozor! Každá máma musí mít eso v rukávu! Vezměte do letadla svačinovou krabičku, do které nabalíte blbosti, které jsou vždy lepší hračkou než ta sebedražší z prémiového hračkářství. Starý nepoužívaný ovladač, nefunkční kabel, balíček kapesníčků, prázdná tuba od krému, figurka z kinder vajíčka apod. Zkrátka taková KáPéZetka pro maminky.

Chystám si do odbaveného zavazadla i látkový pytlík s dobrotami, mlékem a nějakou drobnou novou hračku také na cestu zpět. Pozor, tento balíček musíte na dovolené před dětmi pečlivě ukrýt.

Letiště – místo stresu nebo zábavní park?

Překvapilo mě, kolik rodičů se děsí pobytu na letišti, moje zkušenost je totiž úplně jiná. Už od dětství jsem brala čas strávený čekáním na letišti za první fázi dovolené. Nevadí mi přijet i dříve. Dopřejte si dobrou kávu, děti budou mít alespoň po cestě autem čas se před letem pořádně protáhnout a proběhnout. Na většině letišť jsme našli parádní dětské hřiště či koutky, kde se malý neposeda skvěle zabaví. Baví nás i pozorování letadel či prozkoumávání, co vše se na letišti dá objevit. Udělejte dětem z pobytu na letišti takovou malou bojovku!

Nezapomeňte využívat všech výhod, na které máte, jako cestující s malými dětmi, nárok. Spousta letišť nabízí přednostní odbavení nebo rychlejší bezpečnostní kontrolu pro rodiny s dětmi. Nebojte se zeptat.

Pokud s sebou máte kočárek, u většiny přepravních společností ho můžete odevzdat až při vstupu do letadla. Kočárek pobyt na letišti zpříjemní nejen, co se týče přesunu dítka, ale také přesunu věcí. Od doby, co kočárek na dovolenou s sebou neberu, mě totálně zachraňuje kufr se sedátkem MiaMily. Když je dítě unavené, nechce ťapat po svých a já mám plné ruce, posadím dítko na kufr, veze se a je naprosto spokojené. A já taky. Volné ruce, žádný pláč, jen zvědavé dotazy ostatních:,,Jee, kde jste to sehnala?“

Jak přežít vzlet?

Malým pasažérům těžko vysvětlíte, proč je při vzletu tolik bolí ouška. A tak pláčou. Pomáhá běžný trik, který využíváme i my, dospělí. Nabídněte děťátku cokoliv, co podpoří polykání, ať už kojení, lahvičku, dudlík či sušenka nebo například Křupavé malinové rybičky Kiddylicious.

Snažte se drobečky co nejvíce rozptýlit. Zabavte je tím, že je vyzvete ke sledování pevniny z okénka letadla, hlaďte je a mazlete.

Letadlo – herna či spací koutek?

A je to tady! Letíme. A s letem přichází ta pravá výzva, jejíž cíl zní jasně – přežít. V závislosti na tom, zda se jedná o denní či noční let, připravím si předem pro prcka aktivity. V případě nočního letu se snažím dítěti zachovat rituály jako doma, tedy převléknutí do pyžama, příprava improvizovaného pelíšku za pomoci deky, plyšáka, mléko a pohádka na spaní. Pokud je dítě zvyklé usnout v autosedačce, zpravidla nemívá problém spát ani v letadle. Když jsem cestovala ještě s malým miminkem, vždy jsem brala do letadla také nosítko či šátek, prošla jsem se v uličce a miminko za chvilku spinkalo.

V případě letu během dne bývá neposedné děťátko těžší zabavit, co si budeme povídat, často se nudí i dospělí. Nachystám tedy předem nějaké svačinky a aktivity dle mé svaté šestice, které si do příručního zavazadla připravím tak, aby se mi snadno vytahovaly. Díky kufru MiaMily a jeho praktickému rozdělení kapes to jde naštěstí snadno. Důležité je neskákat z činnosti do činnosti, vždy s další aktivitou přicházím až ve chvíli, kdy jsem naprosto vyčerpala tu předchozí. Spoustu her přináší také samotné letadlo a aktuální situace, dle věku dítěte můžete vymýšlet hry typu – kdo dřív najde 5 červených věcí, co by asi letadlo říkalo, kdyby umělo mluvit nebo si můžete povídat, co vše už asi ve světě vidělo. Ale nebudu si hrát na hrdinu, pro případ, že dojde trpělivost či síla (moje, dítě ji má vždycky nadbytek), je vždy v batohu připravený tablet se stáhnutými pohádkami.

A máš to za sebou!

Uff, let jsme zvládli, ale „zábava“ ještě nekončí. Vždy v letadle čekáme na svých místech co nejdéle, abychom měli dostatek času a prostoru pobrat veškeré naše věci a zkontrolovat, že jsme skutečně nic nezapomněli. Děti jsou vynalézavé a dokážou ukrýt své poklady i v malém prostoru letadla. Ihned po nástupu z letadla odkládám dítě na kufr se sedátkem MiaMily, který byl po čas celého letu ve schránce nad hlavami. V případě nočního letu v kombinaci s rozespalým děťátkem je tento kufr neskutečný pomocník. Z „čekačky“ na kufry si uděláme zábavnou bojovou hru a cesta autobusem s výhledy do neznámé krajiny vždy zabaví. Při cestování s miminkem jsem hojně využívala možnosti dopravních společností odbavit dětskou autosedačku zdarma.

Malé triky, které zachraňují velké cesty

  • Pokud již máte školkové či školou povinné děti, nechte je vést si cestovní deník – malý cestovatel si může do notýsku zakreslit, co viděl, koho potkal. Deník pak může maminka doplnit vytisknutými fotografiemi či krátkými popisky. Dítě se v letadle zabaví a rodina bude mít krásnou vzpomínku. Protože on ten svět z dětské perspektivy je stejně nejvíc barevný, pestrý a radostný.
  • Nebojte se požádat o pomoc palubní personál, jsou tam pro vás. Nestalo se mi, že by nebylo možné například zapůjčení deky, při dlouhých letech na malé cestovatele čekal i malý dárek v podobě omalovánek či drobné hračky. Při kratších letech nejednou děti dostaly dobrotu. Jednou dokonce i já, když si letuška všimla, že kojím miminko, přinesla mi svou vlastní sušenku, abych prý měla energii pro let a péči o kojence.
  • A nezapomeňte, že každý jsme jednou byli malým dítkem a občasný pláč, křik či neplechy k dětství zkrátka patří.

Vzpomínky nám nikdo nevezme!

Cestování s dětmi je vždycky trošku divočina, ale můžete si z ní udělat to nejkrásnější dobrodružství pro sebe i své děti. A také zážitek, na který jednou budete vzpomínat s úsměvem a budete ho dětem vyprávět místo pohádky. Nečekejte dokonalost, ale čekejte nečekané. A hlavně – buďte připravené improvizovat, protože potom vás nic nezaskočí.

S trochou plánování, s trochou nadhledu a ideálně s kufrem, který unese dítě, svačinky a občas i vaše nohy, to hravě zvládnete.

Autor článku: Kateřina Zívrová